Načela uredskog poslovanja

Načela su neke opće postavke koje usvajamo i primjenjujemo u radu da bismo bili uspješni. Ona nam omogućuju brzo i uspješno obavljanje poslova bez pogrešaka. Pridržavajući se tih općih načela, uštedjet ćemo svoje i tuđe vrijeme i dodatni trud oko ispravljanja posljedica naših loših postupanja.

NAČELO EKONOMIČNOSTI

Ekonomičnost je način rada kojim se uz najmanje utroška vremena, rada i troškova postiže veći učinak u uredskom poslovanju. Ostvaruje se dobrom organizacijom rada, stručnim djelatnicima, uporabom mehanizacije, primjenom informatizacije i uporabom tiskanica. Mehanizacija znači zamjenu ljudskog rada strojem. Što je viši stupanj mehanizacije, to je manji udio ljudskog rada. Informatizacija je najviši stupanj mehanizacije. U uredskom poslovanju informatizacija obuhvaća elektroničku obradu podataka.

NAČELO TOČNOSTI


Pravilno utvrditi stvarne događaje i relevantne činjenice na temelju kojih će se donijeti odluka znači pridržavati se načela točnosti. Pogreška u činjeničnom stanju javlja se bilo da činjenice nisu uopće utvrđene ili su nepotpuno utvrđene bilo da su pak činjenice pravilno utvrđene, ali je iz njih izveden pogrešan  zaključak.

NAČELO ZAKONITOSTI

Načelo zakonitosti općenito znači obvezu svih subjekata da se pridržavaju važećih propisa, u prvom redu zakona. To načelo predstavlja osnovno načelo svakog modernog pravnog poretka. Postupanje suprotno postojećim pravnim normama je nezakonito postupanje koje će rezultirati štetnim posljedicama. Na primjer, ako je propisano da pravni akt mora biti donesen u pisanom obliku, onda je takav akt donesen u usmenom obliku  nezakonit, te neće proizvesti željeni pravni učinak (otkaz ugovora o radu poslodavca zaposleniku) ili ako se zakonom zabranjuje prodaja određenih nekretnina, onda je kupoprodajni ugovor kojim se prodaje dotična nekretnina nezakonit (npr. zgrada koja predstavlja spomenik kulture ili vojni objekt). Zato neka svatko tko primjenjuje zakon treba to činiti kao da će taj zakon sutra biti primijenjen za njega. 
Pravilno primijeniti odgovarajući propis u konkretnom slučaju znači poštivanje načela zakonitosti.



NAČELO ULJUDNOSTI I NAČELO PRAVNE SIGURNOSTI

Načelo uljudnosti zahtijeva takvu usmenu i pisanu komunikaciju da svojim ponašanjem ne vrijeđamo osobu kojoj se obraćamo i s kojom surađujemo, već da to činimo s najvećom pažnjom i poštovanjem njezine osobnosti. Komunikacija se mora temeljiti na načelu pravne sigurnosti. Naša komunikacija ne bi bila uspješna kad sudionici komunikacije ne bi bili sigurni u naše namjere. Kada bi dobili pismo  bez potpisa ili rješenje ostavinskog suda da smo nasljednik imovine, a ono nije propisno potpisano od strane ovlaštene osobe nadležnog suda, ne bi tako jednostavno mogli postati vlasnikom te imovine. Uredno potpisane dokumente smatramo vjerodostojnim. Oni znače pravnu sigurnost i po njima će se postupati.

0 komentari:

Objavi komentar